Asi niekedy v marci (2012) sa objavil SoC Allwinner A10, ktorý sa razom stal veľmi populárnym. Malo to viacero dôvodov, ten základný je úžasný pomer cena/výkon – SoC za $7. A začala sa výroba lacných tabletov s podporou najnovšej verzie Androida (zariadenia teraz okolo $105/86€, okresaná verzia A13 okolo $75/62€).
Ďalším dôležitým bodom je aj podpora bežného Linuxu – výhľadovo aj podpora OpenGL a akcelerovaného dekódovania videa, a taktiež je “unbrickable” (pomocou USB, údajne aj nejakej bootovateľnej SD karty, je možné nahrať tam funkčný systém).
Okrem Android zariadení sa začali rojiť aj iné open hardware Linux/Android projekty (napr. rôzne HTPC), ktoré na tomto SoC stavajú. Je to zaujímavý a celkom výkonný kus hardvéru, 1.5GHz ARM Cortex A8 s Mali-400 GPU/VPU (podpora dekódovania až 2160p videí).
Som rád, že som sa o tomto nedozvedel v marci, určite by som neodolal, hoci som na to vtedy nemal dostatok času a taktiež bol aj problém s dodávkami zariadení, šlo to ako teplé rožky. Teraz už je dobre.
Stručná špecifikácia:
Takže zlákala ma rozprávková cena, aj keď som vopred vedel, že pre tablet budem musieť hľadať využitie. No nikdy som nemal Android ani touchscreen. Bolo na čase sa s týmto zázrakom zoznámiť. Teraz som presvedčený, že ho na mobil ani nechcem. Jeden dôvod je, že touchová klávesnica je celkom peklo aj na tých 7 palcoch. A ďalší je ten, že moja Nokia E52 má aj po dvoch rokoch stále priemer vyše 10 dní na jedno nabitie.
Teraz píšem tento blog, už som mal niekoľko dní možnosť povŕtať sa v tablete a zhodnotiť situáciu. V prvom rade som od toho neočakával veľa, nie nadarmo sa to volá toilet computer, no premohla ma tá úžasná cena, kvôli ktorej ani veľmi neľutujem – ostatne vždy z toho môžem spraviť (takmer) plnohodnotné HTPC. Pracuje sa aj na XBMC pre Android, ktorý už mám odskúšaný, chýba mu len podpora hardvérového dekódovania videa.
Tabletu samotnému nemám veľmi čo vytknúť, funguje pekne. Originálny firmware je rootnutý, takže najvoľnejšia Android platforma sú asi ozaj lacné čínske tablety.
Na druhú stranu to veľmi neodporúčam ľuďom, ktorí tomu nerozumejú, musel som si tam nahrať ClockworkMod a cez neho nainštalovať Google Apps – čím som získal napríklad Google Talk aplikáciu, ale určite aj nejaké drobnosti, ktoré viac prepoja Android s Google účtom.
Najväčší problém bol ale v tom, že Google Play Store identifikoval niektoré aplikácie ako nekompatibilné so zariadením. Toto ale nie je problém tabletu, ale problém Google. Google si za toto zaslúži nakopať. Ak máte odniekiaľ APK balík, ten sa nainštaluje, to iba Play Store odmieta tieto aplikácie sprístupniť. Sú to napríklad Facebook for Android alebo Angry Birds. Väčšina má problém, pretože tablet nesprístupňuje službu Location (alebo niečo také, tých Location služieb tam je viacero) a niektoré pretože tablet nemá Bluetooth. Toto sa dá vyriešiť nahradením a pridaním niektorých XML súborov v /system/etc/permissions/
(stačí ako root
remountnúť /system
a skopírovať napr. z SD karty). Vo wiki článku Cheap Chinese Android 4.0 tablet mám nejaké odkazy na takéto XML súbory.
Vyskytol sa aj problém v Skype, kde bolo nutné použiť staršiu verziu, pretože v novších bolo odosielané video nejaké ružové. Na to by som sám neprišiel, Skype som doteraz nikdy nepoužil, ale našiel som to niekde na fórach aj s odkazom na dobrú verziu. Google Talk vykonáva aj video hovor s GMailom bez problémov (Pidgin s podporou Voice and Video padá skôr než stihne oznámiť prichádzajúci hovor, ale možno mám iba starú verziu). Mimochodom, 1.3Mpix kamera na toto samozrejme postačuje, ale nejaké rozumné fotky to samozrejme nedáva.
Takže celkom som potešený s kvalitou. Dúfam, že sa čoskoro objaví aj Android 4.1 od výrobcu, Google Now (konkurenciu Siri) si určite chcem vyskúšať. A možno sa pošťastí s CyanogenMod 10.
Na záver ešte pridám zoznam potenciálne užitočných využití (väčšina pomocou špeciálnych aplikácií):
A aplikácie, ktoré sa mi páčili:
ssh
, htop
, powertop
),Už sa mi to po sebe nechce čítať, snáď to dáva zmysel. Zhrnutie: tablet je blbosť, ale dá sa už kúpiť ako hračka na gaučové konzumovanie (web 2.0) obsahu za rozumnú cenu – prípadne nahradí aj HTPC. A pro-tip na záver: obrazovka nie je žiaden Gorilla/Corning glass, takže ked to padne na zem alebo ho rozpučíte, už to ako tablet nepoužijete (náhradný touchscreen sa predáva za nejakých $40).
An unforeseen error has occured. This is most likely a bug somewhere. It might be a problem in the blogtng plugin.
More info has been written to the DokuWiki error log.