Malé pojednanie o browseroch

Frustrácia z niekoľkomesačného zanedbávania novej verzie browseru Opera (relevantná platforma je Linux) som sa pokúšal nahradiť ho inými. Týmto sa budem snažiť spraviť zoznam nedostatkov z pohľadu skúseného používateľa Opery, ale taktiež úspešné čiastočné riešenia nastavenia ovládania v iných browseroch.

Najväčšou prekážkou je výnimočná nastaviteľnosť klávesových skratiek v Opere. Dá sa povedať, že iné browsery to umožňujú iba programovaním rozšírení. Testoval som browser Chrome a FireFox. Epiphany vypadol hneď po spustení, pretože bolo jasné, že na moje náročné požiadavky nemá.

Chrome/Chromium

Chrome je mnohými vychvaľovaný, ale pre mňa obrovské sklamanie. Aj keď som čiastočne zvyknutý na množstvo pamäte, ktoré dokáže browser naleakovať, tak na Chrome to nemá. Každý tab využíva desiatky MiB pamäte a Extensions nie sú zadarmo (vo verzii 5 je to päť a viac MiB, vo verzii 6 je to desať a viac). Na obranu treba spomenúť, že vo verzii 6 sa zrejme zlepšilo zdieľanie dát medzi tabmi pre rovnaký server.

Potvrdilo sa mi, že Chrome je užitočný len ako obal pre aplikácie Google, teda najmä GMail. Mierným sklamaním bolo nie celkom dokonalé správanie Facebooku, pri update news feedu sa nejak sekla animácia a update nikde.

Najväčším nepriateľom sú jeho vývojári (alebo skôr nariadenia od Google?), kam sa má/nemá užívateľské rozhranie uberať.

  • Napriek veľkej kritike si presadili zmenu address baru a odstránili z adresy prefix protokolu http.
  • Odmietajú nastaviteľnosť skratiek.
  • Odmietajú skratku / pre vyhľadávanie. Dôvod je celkom zrejmý, no napriek tomu som ho nikde nevidel verejne priznaný. Je to dôvod celkom prozaický: konflikt s Google aplikáciami.

Riešenia:

  • Chrome Keyconfig – umožňuje nastaviť niektoré skratky, ale ich funkčnosť je obmedzená v chrome: taboch a zrejme aj na stránkach s rozšíreniami. Niektoré skratky nie je možné nahradiť a niektoré nefungujú uspokojivo. Celkom dobre hodnotím z/x na back/forward a 1/2 na pohyb po taboch, no oproti zabudovaným skratkám nepreskakuje zatvorené “pinned” taby. Ctrl+N pre nový tab funguje, ale address bar nedostáva focus. Ctrl+. pre zastavenie loadovania a Ctrl+Z pre znovuotvorenie zatvoreného tabu sú teda jediná plne funkčné klávesy. / nie je možné uspokojivo nahradiť a taktiež nie je možné nastaviť F8 na focus pre address bar.
  • FlashBlocku nemám čo vytknúť, jeho úloha je jednoduchá a splnená.
  • RSS Subscription Extension – tu niet veľmi čo dodať.
  • Ovládanie tabov. Obrovský problém, čiastočne riešiteľný kombináciou rozšírení (vrátane spomenutého Keyconfig). Ďalšie sú Recent Tabs, Sexy Undo Close Tab, Tabs Plus. Podarilo sa mi teda napodobniť Operu, ale Ctrl+Tab nie je možné nahradiť a je teda nutné zvyknúť si na inú skratku (vývojári odporúčajú Ctrl+`).
  • Blokovanie je možné rôznymi AdBlock rozšíreniami, nie sú veľmi jednoduché na ovládanie a využívajú desiatky MiB pamäti.

Príjemné prekvapenia:

  • Rozšírenie Google Dictionary príjemne zjednodušuje vyhľadanie definície slova.
  • Pinned taby je možné zavrieť, čo ušetrí mnoho pamäte a taktiež týmto spôsobom je možné uvoľniť leaknutú pamäť (ahoj Facebook, ale časom papkajú aj iné taby). Tiež sa mi páči, že tab je užší a obsahuje len favicon, no vo výnimočných prípadoch je to neželané.

Firefox

:!: Update: keyconfig vo verziách 3.6 stále funguje, takže mapovanie klávesových skratiek je riešiteľné (odskúšané).

Firefox je jedno veľké príjemné prekvapenie. Naozaj sa im podarilo prekonať lenivosť odozvy a nároky na pamäť. Ale možno je to relatívne nezašpineným profilom. Skutočnosťou ostáva, že Firefox je dnes špičkou v spravovaní pamäte, dôsledne si po sebe upratuje.

Rozšírenia oproti Chrome majú zrejme celkom zanedbateľné nároky. Zrejme je to kvôli tomu, že celé UI pracuje rovnakým spôsobom.

Aby som teda niečo aj vytkol, možnosť nastavenia pozície address baru pod taby vývojári celé roky ignorujú. Nie je to show-stopper, ale zamrzí to.

Ešte spomeniem, že teoreticky nastavovanie skratiek by malo byť uľahčené rozšírením Keyconfig, no údajne nové verzie nepodporuje (3.5.9+).

Základná zostava rozšírení:

  • All-in-One Sidebar
  • FlashBlock
  • TabMixPlus
  • Single Key Tab Switch (1/2 pre prepínanie tabov) ručne rozšírené o z/x back/forward.

Previazanosť rozšírení s UI je bezchybná, prejdem k neuspokojeným požiadavkám:

  • Ctrl+Z pre znovuotvorenie zatvoreného tabu: nemožné. Dôvodom je konflikt s Undo.
  • URL z X selection (prostredné tlačidlo myši) sa otvára v tom istom tabe a zrejme nie je dostupné riešenie.
  • All-in-One sidebar sa zobrazuje popri taboch, takze zužuje priestor keď sa otvorí. Riešenie možno kedysi existovalo, ale podľa uvedeného postupu som sa nikam nedostal.
  • Location bar (podľa terminológie Firefoxu) sa nedá presunúť pod taby, ale existuje hack na jeho presunutie na samotný vrch aplikácie. Riešenie pekné, ale na tom mieste očakávam menu.
  • F8 pre nastavenie focusu address baru. Zrejme nemožné.
  • Ctrl+. pre zastavenie loadovania. Pravdepodobne možné rozšírením, ale nevýhody prevážili natoľko, že som nemal motiváciu.
  • Ctrl+N pre nový tab. Neviem ako je to s konfliktmi skratiek, takže možno to tiež pôjde cez rozšírenie.
  • Istá lenivosť UI pretrvala pri vykresľovaní stránky. Má to dva dôsledky: v tom čase nereaguje na začatie vyhľadávania v stránke a taktiež zbytočne sťahuje dáta. Rozšírenie ImgLikeOpera je dobrým doplnením, ale pokiaľ si želám sťahovať všetky obrázky, tak mi nepomôže.

Opera

Či už nová alebo stará opera, všetky majú tie isté výhody. Odozva UI je svižná, klávesové skratky rozumné a v prípade potreby úplne nastaviteľné. Nie sú potrebné žiadne rozšírenia, čoho príjemným dôsledkom je, že aj na novom počítači môžeme byť v priebehu sekúnd ako doma.

Samostatnou kapitolou je agresívna cache, ktorá je v naprostej väčšine prípadov plusom. Dostupné nastavenia Fit to width, aplikovanie rôznych štýlov na stránku (napr. high contrast white on black) a vypnutie načítania obrázkov. Taktiež je zabudovaná čítačka feedov a Turbo, ktoré má zrýchliť načítanie pri pomalých pripojeniach.

V novej verzii pribudol zabudovaný Flash blocker a podpora HTML5 technológií (vrátane WebM a tiež podpora H.264 cez GStreamer pluginy). Obrovskou nevýhodou je zatiaľ zanedbávanie problémov Unix verzie.

Pri tej zásadnej zmene UI boli vykonané i zmeny, ktoré mi nie sú po chuti. Kedysi bolo napríklad uvedené meno súboru v kontextovom menu obrázku, to v novej verzii chýba (ale chýba to aj iným browserom). Tiež mi prekáža “efektné” vysúvanie vyhľadávacieho políčka (doplnenie: opera:config#UserPrefs|EnableUIAnimations), pretože posúva aj stránku (doplnenie: toto sa dá zmeniť v Appearance-Toolbars cez zobrazenie všetkých a potom nastaviť vyhľadávaniu aby bolo dole). Dúfam, že situácia s leakovaním (v predchádzajúcej verzii asi najmä javascriptom) bola zlepšená. z

Záver

Pre pokročilého používateľa Opery je prechod bez škrípania zubov nemožný, ale Firefox je solídnou alternatívou. Opera má svoje problémy, ale svojou nastaviteľnosťou a všetkými zabudovanými a vyladenými službami je jedinečná. Chrome je jednoznačný prepadák najmä kvôli náročnosti na pamäť. Všetky ostatné browsery je nutné dlho nastavovať, aby boli aspoň čiastočne použiteľné, ale Firefox dokáže Operu imitovať lepšie.

weblog.txt · Last modified: 2010/08/03 06:21 by 127.0.0.1