Alebo ako si vydávatelia elektronických kníh pília konár na ktorom sedia?
V článku E-Book Price Increase May Stir Readers’ Passions píšu ako múdre hlavy vymysleli, že zdražia elektronické knihy. Nerozumiem ako prišli na to, že ebooky su dostatočne zabehnuté aby si mohli diktovať ceny.
V prvom rade je tu nutnosť investovať nemalú čiastku do krehkého 1) zariadenia, ktoré má aj isté nevýhody oproti knihám.
V druhom rade je tu zjednodušenie produkcie takej knihy. Elektronická verzia má odsek za odsekom, nie je ju potrebné nijak sádzať pre tlač.
A ešte je tu absencia papieru. Ako príklad som si vyhľadal knihu “The Shining” od Stephena Kinga:
I keď oproti iným nákladom (za licenciu na vydanie, alebo priamo prácu vydavateľstva) môže byť zlomkom, určite by sa nemalo stávať, že elektronické verzie sú drahšie (a také príklady sa dajú ľahko nájsť).
Edície “Levné knihy” sú zrejme výsledkom výhodného nákupu sadzieb prekladov, oproti bežným cenám majú asi tretinovú cenu. Stavili na to, že predávajú lacno a veľa. A mám pocit, že im to vyšlo.
S elektronickými knihami to nie je také jednoduché. Papierovú knihu len tak niekto neskopíruje, takže strach či ich ľudia budú kopírovať tu naozaj nehrá takú rolu. Takže výsledkom relatívne malých úspor môže byť práve ten strach, preto vydavatelia udeľujú licencie za viac peňazí. Ale je možné si všimnúť, že pokiaľ tento predaj nejde cez rôznych prostredníkov, tak sa cena výrazne znižuje.
Na druhú stranu, ak by to malo pomôcť ľudom aby viac čítali, tak by to malo význam. A v konečnom dôsledku by to mohlo pomôcť budovaniu nového povedomia, a to skor či neskôr bude hrať dôležitú úlohu.
Je mi ľúto, že nemôžem jednoducho prispieť priamo autorom diel, ktoré považujem za hodnotné (hudba, filmy), pretože akoukoľvek nepriamou cestou sa veľká časť stratí na nesprávnych účtoch. V hudbe často existuje len jedna alternatíva – navštíviť koncert. Ešte menšia šanca je podporiť filmárov. Peniaze sa strácajú vo vreckách ľudí, ktorí neprispeli vôbec k tomu čo si na tom cením (distribúcia, marketing), naopak živia konzumný štýl, ktorý je mi nepríjemný.
Z e-ink technológie som nadšený, ale zrejme ešte dlho potrva kým paperbacky a knižnicu začnem nahrádzať elektronickými knihami. V zrovnaní s hudbou a filmami by pri dnešnej mentalite (nenásytných korporácií a kopírujúcich konzumentov) takúto premenu knižné odvetvie asi prežívalo ťažko. Bohužiaľ.