Ako sa ladí a nastavuje gitara

V tomto blogu sa venujem základnému nastaveniu elektrickej gitary a basgitary. Toto sú všetky podstatné poznatky o nastavení gitár, ktoré som zozbieral z rôznych zdrojov a z vlastných skúseností. S týmto návodom si môžete skontrolovať a zmeniť výšku strún aj sami (správne nastavenie je dôležité pre ľahšie hranie) a následne aj odkontrolovať či je intonácia správna a upraviť ju.

Ladenie

Ako prvé spomeniem, že správne naladená gitara nie je iba o naladení samotných strún, ale aj o nastavení, preto je dôležitá aj ďalšia časť o “intonácii”.

Štandardné ladenie strún je EADGbe (kde E je E2) pre gitaru a EADG (kde E je E1) pre štvorstrunovú basgitaru (obe od najhrubších strún po najtenšie), takže všetko nižšie napísané platí pre obe. V tabuľke sú tóny na nultom pražci (open string) a na pražcoch, kde je rovnaký tón ako na nasledujúcej strune (ak ideme odspodu):

0 1 2 3 4 5 12
e e
b e b
G b G
D G D
A D A
E A E

Význam tónov na piatom alebo štvrtom pražci je, že vieme orientačne zistiť či struny vzájomne ladia. Ak vieme, že máme niektorú strunu správne, dokážeme podľa nich naladiť ostatné – ale pozor, nebude to veľmi presné.

Takže k veci, na ladenie použijeme akúkoľvek ladičku na gitaru, resp. basgitaru. Pre najpresnejšie naladenie je potrebne ladiť každú strunu voči ladičke.

Pri ladení sa odporúča podladiť a zvyšovať tón, s výnimkou “locking” ladiacich mechaník (ja osobne také nemám a asi ani väčšina z vás), kde sa odporúča ísť vyššie a následne znižovať.

Intonation

Intonácia by nám mala zaručiť, že naše ladenie je správne na všetkých pražcoch. Pred týmto nastavením je asi vhodné najskôr nastaviť výšku strún aby sme to nemuseli opakovať.

K tomuto potrebujeme chromatickú ladičku, teda takú, čo rozoznáva všetky tóny. Najskôr naladíme gitaru a zistíme ako nám ladí tón na 12. pražci a flažolet na 12. pražci (oba sú rovnaké ako open string, iba s dvojnásobnou frekvenciou).

Ak nám to nesedí, potrebujeme na kobylke posunúť mechanizmus pod strunou dozadu ak je tón vyšší (strunu predlžujeme) alebo dopredu ak je tón nižší (skrátime tým strunu). Po úprave strunu opäť naladíme a skontrolujeme výsledok.

Výška strún (Action)

Výška strún nad pražcami je dôležitá pre príjemné hranie, nižšie uvádzam tabuľky výšok podľa Fenderu pre gitaru a basgitaru (nad 17. pražcom).

Saddle

Upraviť výšku je možné na mechanizme kobylky (saddle), ale je dosť možné, že tam už sú struny dostatočne nízko. Ak ich znížime príliš, tak sa nám bude znejúca struna plieskať o ďalšie pražce a to nechceme, toto si skontrolujeme napríklad zahratím tónu na predposlednom pražci.

Truss rod

Súvisiace nastavenie je teda nastavenie “truss rod”, ktorý je v krku gitary a koriguje prehnutie krku. Je pravdepodobné, že ho potrebujeme utiahnuť, aspoň u mňa to bolo potrebné na gitare aj basgitare.

Príznak tohoto problému je, že struny sú ďaleko a na kobylke to bez drnčania strún už upraviť nejde a navyše sa struny postupne výraznejšie vzďalujú od pražcov.

Ako prvé vezmeme gitaru do rúk telom od seba a pozrieme sa spoza ladiacich mechaník na krk a jeho prehnutie. Chceme aby bol približne rovný.

:!: Najskôr uvoľníme struny aby nepoškodili krk, keď ho budeme uťahovať.

Ja som krk najskôr uvoľnil inbusovým (šesťhranným/hexa) kľúčom, ktorý bol pribalený k basgitare, aby som získal cit pre to, koľko odporu kladie, a následne som uťahoval. Na prvý raz dáme málo, zastavíme keď to nejde ľahko – lepšie menej, než viac, aby sme predišli poškodeniu. Naladíme struny a zistíme aký je stav.

Na druhý alebo tretí raz už získame predstavu koľko treba napriek odporu otáčať aby sme dosiahli požadovaný výsledok. Odporúčanú výšku si môžeme skontrolovať podľa tabuľky nižšie.

Odporúčané výsky

Výška strún na base (17. pražec, Fender basses), tenšie struny sú nižšie:

Neck Radius String Height: Bass Side Treble Side
7.25“ 7/64” (2.8 mm) 6/64“ (2.4 mm)
9.5” to 12“ 6/64” (2.4 mm) 5/64“ (2 mm)
15” to 17“ 6/64” (2.4 mm) 5/64“ (2 mm)

Výška strún na gitare (17. pražec, Fender Stratocaster), tenšie struny sú nižšie:

Neck Radius String Height: Bass Side Treble Side
7.25” 5/64“ (2 mm) 4/64” (1.6 mm)
9.5“ to 12” 4/64“ (1.6 mm) 4/64” (1.6 mm)
15“ to 17” 4/64“ (1.6 mm) 3/64” (1.2 mm)

Update: Viď tiež Tip pre nastavenie gitary

weblog/2013-09-24/ako_sa_ladi_a_nastavuje_gitara.txt · Last modified: 2014/04/29 16:41 by disorder